Miłośnicy przejażdżek rowerowych muszą pamiętać, że podczas przeprowadzki sprzęt należy odpowiednio zabezpieczyć. Niektóre rowery mogą naprawdę sporo kosztować, dlatego warto zastanowić się, co zrobić, by ulubiony środek lokomocji dojechał do nowego mieszkania bez żadnego uszczerbku.
Jak przetransportować rower podczas przeprowadzki?
Rowery stają się w Polsce coraz bardziej popularne. W większych miastach, np. w Warszawie, regularnie powstają nowe ścieżki dla rowerzystów, dzięki czemu jazda jest bezpieczniejsza. Problem może się jednak pojawić przy przewożeniu roweru do nowego mieszkania. Najcześciej jednoślad mocuje się na dachu samochodu. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który pozwoli zabezpieczyć rower.
Co jest potrzebne do transportu roweru na bagażniku samochodu?
Aby poprawnie zamontować rower, należy użyć bagażnika dachowego. Oprócz niego potrzebne będą specjalne poprzeczne belki. Takie rozwiązanie nadaje się zarówno w przypadku aut posiadających relingi, jak i modeli, które nie mają takiego wyposażenia. Poprzeczne belki montuje się do relingów lub do krawędzi dachu. Belki muszą być stabilne i wytrzymałe. W końcu rower też swoje waży, a dodatkowo dochodzą do tego różne wibracje, jakie powstają podczas jazdy.
Uchwyt rowerowy – transport
Warto także skorzystać ze specjalnych uchwytów rowerowych. Z ich pomocą jednoślad można przymocować za koła i ramę, co znacznie zwiększa stabilność. I tutaj należy poruszyć ważną kwestię. Rower musi być zamocowany kołami do dachu samochodu. W ten sposób ryzyko uszkodzenia roweru znacznie się zmniejsza. Takie urządzenia na pewno przydadzą się podczas przeprowadzki.
Przewóz roweru w bagażniku
Jeśli mamy taką możliwość, zdecydujmy się na transport roweru w bagażniku. Wcześniej wyciągnijmy z niego wszystkie ostrzejsze przedmioty, które mogą porysować lakier lub przebić oponę. Najdelikatniejsze miejsca można owinąć szmatami. W ten sposób warto zabezpieczyć przerzutki w okolicy kierownicy. Niestety nie każdy w ogóle posiada samochód. Co w takiej sytuacji mają zrobić właściciele rowerów?
Usługi firmy transportowej w Warszawie
Jeśli nie mamy własnego auta, to prawdopodobnie i tak będziemy musieli skorzystać z usług firmy transportowej. W takiej sytuacji przewóz roweru jest ułatwiony, ponieważ wraz z innymi rzeczami zostaje zapakowany do ciężarówki. Samo wsadzenie roweru nie wystarczy. Musimy bowiem pamiętać o zablokowaniu kół oraz kierownicy. W ten sposób jednoślad nie będzie się przemieszczał i nie uszkodzi leżących obok pudeł, sprzętów AGD lub mebli. W takiej sytuacji również dobrym pomysłem jest zawinięcie przerzutek i innych delikatniejszych miejsc. Jeśli nie chcemy, aby ucierpiał lakier, całą ramę owińmy specjalną folą bąbelkową i zaklejmy taśmą.
Przed przeprowadzką dokładnie umyjmy rower. Brudne i zabłocone koła mogą zaszkodzić innym przewożonym elementom. Prawdopodobnie po przeprowadzce będziemy zbyt zmęczeni, by jeszcze dodatkowo zajmować się rowerem. Wszystkie te czynności pozwolą maksymalnie zabezpieczyć rower i ograniczyć powstanie szkód.