Nasi czworonożni przyjaciele w różnych nietypowych sytuacjach stresują się tak samo ludzie. Skoro zmiana miejsca zamieszkania dla nas jest sporym przeżyciem, to przeprowadzka dla zwierząt może okazać równie traumatycznym doświadczeniem. Dlatego w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie ukochanych kotów, psów czy królików warto dowiedzieć się, jak zorganizować przeprowadzkę ze zwierzętami w Warszawie.
Przeprowadzka z psem w Warszawie
Psy bardziej przywiązują się do ludzi niż do miejsca, dlatego nowe mieszkanie lub dom może nie stanowić aż tak dużego problemu pod warunkiem, że w otoczeniu są ci sami ludzie. Niestety nasze emocje często odbijają się na zwierzętach. Dlatego pies dość szybko odczuje nasze zdenerwowanie związane z organizowaniem transportu i pakowaniem całego dobytku. Przygotowania do przeprowadzki mogą także wpływać na ilość czasu, jaki poświęcimy pupilowi. Pamiętajmy, że zwierzak, mimo naszych obowiązków, musi być regularnie wyprowadzany na spacery.
Problemem może okazać się sam transport na terenie Warszawy. Nie każdy pies dobrze znosi jazdę. Jeśli od nowego mieszkania dzieli Cię ponad godzina, nie karm czworonoga zbyt obficie tuż przed wyruszeniem w podróż. Dotyczy to także picia. W przypadku, gdy korzystasz z usług firmy transportowej, nie powierzaj pracownikom zwierzęcia. Pies przyzwyczajony jest do Ciebie. W towarzystwie nowych ludzi może czuć się zagrożony, dlatego zwierzę powinno być zawsze Tobą lub innym członkiem rodziny. Być może będziesz musiał poprosić weterynarza o pomoc. W skrajnych przypadkach lepiej zaaplikować psu bezpieczne tabletki nasenne oczywiście tylko pod opieką lekarza.
Będąc już w nowym miejscu, trzymaj się określonych godzin na wyjścia, do których pies już wcześniej został przyzwyczajony. Daj zwierzęciu czas na przyzwyczajenie się do nowej okolicy, nowych zapachów i sąsiadów.
Przeprowadzka z kotem w Warszawie
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku kotów. Zwierzęta te są bardzo przywiązane do swojego terenu. Dlatego nowe miejsce może powodować stres i zagubienie. A to często skutkuje agresywnym zachowaniem w stosunku do znanych osób lub częstym chowaniem się przed domownikami. Na sam etap jazdy przygotuj odpowiedni kontener. Do środka włóż ulubiony kocyk kota lub zabawkę, które mają znajome dla zwierzęcia zapachy. Podczas podróży miej transporter zawsze przy sobie. Nie powierzaj zwierzęcia obcym ludziom. Kot dobrze reaguje na uspokajające słowa. Nie denerwuj się, gdy pupil głośno i przeraźliwie miauczy – on też ma prawo do stresu. Jeśli zajdzie potrzeba, zaaplikuj mu środki uspokajające lub nasenne, ale tylko po uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Niestety podczas transportu mogą zdarzyć różne nieprzewidziane wypadki. Dlatego lepiej zaopatrz się w ręczniki papierowe lub wilgotną szmatkę, które pozwolą Ci szybko zainterweniować w przypadku wymiotów zwierzęcia. W nowym miejscu daj kotu czas na zapoznanie się z terenem oraz zaakceptowanie zmian. Możesz użyć specjalnych kocich feromonów wydzielających przyjemne dla zwierzęcia zapachy.
Transport ptaków, gadów i mniejszych gryzoni
Nie tylko koty i psy wymagają odpowiedniego przygotowania. Ptaki, gady czy gryzonie również należy przewieźć na nowe miejsce. Warto w takiej sytuacji skorzystać z czystych kontenerków, które zapewnią zwierzętom odpowiedni komfort podróżowania. Gady, płazy oraz owady należy przewozić w szczelnych terrariach. Trochę więcej zachodu jest w przypadku rybek. Należy je transportować w plastikowych woreczkach, które mają dostęp do tlenu. Dobrym rozwiązaniem będą tabletki uwalniające tlen. Rośliny z akwarium należy spakować osobno do zwilżonych pojemników styropianowych.