Menu Zamknij

Koło – poznaj osiedle przed przeprowadzką

Koło - poznaj osiedle przed przeprowadzką

Ze względu na pracę, sytuację rodzinną lub po prostu przez poszukiwanie „swojego miejsca” decydujemy się na przeprowadzki. Rozsądek podpowiada, aby oprócz nowego domu czy mieszkania poznać dobrze nową okolicę, również pod względem historycznym. W tym artykule zebraliśmy kilka informacji o Kole.

Informacje ogólne o Kole

Koło jest osiedlem mieszkaniowym, zlokalizowanym w dzielnicy Wola, na obszarach MSI Koło oraz Ulrychów. Wokół niego rozciągają się tereny zielone, mianowicie: Lasek na Kole, Park Moczydło oraz Park Szymańskiego. To dość różnorodny obszar – składa się na niego siedem mniejszych osiedli budowanych w różnych okresach, między latami 30. a 70. XX wieku. Wśród nich dostrzeżemy także współczesne budownictwo oraz dawne domy kolskie.

Osiedle Mszczonowska

To jedno z większych osiedli Koła, znajduje się w jego zachodniej części, należącej do historycznego Ulrychowa. Zostało zaprojektowane przez Krzysztofa Stańczyka, a jego główna część powstała w latach 1970 – 1975. Budynki na tym terenie są dość wysokie, niektóre mają ponad dziesięć kondygnacji. Do dzisiaj zachowały się także te przedwojenne, a zobaczyć je można na ulicach: Traktorzystki, Ulrychowskiej, Jana Olbrachta oraz Szczecińskiego.

Osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Bywa nazywane także Kołem-Wschód. To jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych Warszawy, powstawało w latach 1947 – 1956. Jego architektura została zainspirowana nurtami modernizmu i funkcjonalizmu. Działa tutaj kilka klubów, m.in. Piaski, prowadzący działalność kulturalną. W jego ramach działa klub seniorów i kabaret, są też organizowane zajęcia taneczne. W 2008 r. Osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostało wpisane do rejestru zabytków.

Osiedle Banku Gospodarstwa Krajowego

To najstarsze osiedle Koła początkowo było wystawą mieszkaniową mającą prezentować nowoczesne budownictwo. Powstała w roku 1935 roku z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, od którego wzięło swoją nazwę. BGK utworzył ją na terenie, który zamykały współczesne ulice Dobrogniewa, Dahlberga, Obozowa oraz Dalibora. Po jej zakończeniu budynki zachowano, jednak obecnie można oglądać jedynie ich mocno przebudowane wersje.

Osiedle Towarzystwa Osiedli Robotniczych

Stawiano je w latach 1935 – 1938. Ze względu na to, że tutejsze mieszkania wybudowano przede wszystkim dla robotników, postarano się, aby mimo niewielkich rozmiarów były możliwie funkcjonalne. Prezentują styl modernistyczny, a w związku z tym za patrona osiedla TOR uznano Stefana Żeromskiego.

Podsumowanie

Poszczególne osiedla Koła powstawały w różnych latach, dlatego ich architektura także nieco się różni. Mimo że niektóre budynki zachowały się w niezbyt dobrym stanie, a inne zostały mocno przebudowane, ich obejrzenie wciąż może być ciekawą lekcją historii.