Przeprowadzanie się w obrębie danego miasta nie jest prostym zadaniem. Dlatego dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że przenosiny do innego kraju to więcej utrudnień, stresu i formalności. Podpowiadamy, jak się przygotować do przeprowadzki z Warszawy za granicę.
Kwestie formalne – przed wyjazdem
Składaniem odpowiednich dokumentów należy zająć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Czas oczekiwania na ich zatwierdzenie z różnych powodów może się wydłużyć, a wyjazd bez dopełnienia formalności oznacza wiele mniej lub bardziej poważnych trudności. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Polski i wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego są absolutnie konieczne.
Kwestie formalne – na miejscu
Dokumentacja nie kończy się wraz z opuszczeniem z Polski. W nowym kraju będzie Ci potrzebne prawo do pobytu stałego bądź tymczasowego. Zabierz też ze sobą akt urodzenia i ślubu, dyplomy świadczące o ukończeniu szkół oraz certyfikaty zawodowe. A dodatkowo – zaświadczenie o niekaralności. Wielu osobom posiadanie go nie wydaje się konieczne, ale faktycznie bywa wymagane. Zdobądź je jeszcze w Polsce – załatwianie tego typu spraw, będąc za granicą, okaże się o wiele trudniejsze.
Obowiązek meldunkowy
Nie obowiązuje we wszystkich krajach, ale lepiej dowiedz się tego zawczasu, aby uniknąć przykrych konsekwencji w razie niedopilnowania. Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja – każde państwo ma inne rozporządzenie w tym zakresie, z którym powinieneś dokładnie się zapoznać. Może Cię obowiązywać posiadanie karty stałego pobytu, zameldowanie się albo potwierdzenie adresu przez dostarczenie na przykład umowy najmu. Aktualne informacje na ten temat znajdziesz na stronach rządowych.
Rodzaj transportu ma znaczenie
W zależności od tego, gdzie się wybierasz, oraz świadczonych usług, firmy przewozowe mogą zaproponować Ci transport drogą lądową, morską lub powietrzną. Każdy z nich wiąże się z innym czasem dostawy, kosztami i innymi kwestiami, co bywa naprawdę skomplikowane. Na szczęście profesjonalni usługodawcy doradzą Ci, która opcja będzie najlepsza w Twoim przypadku. Ustal też, czy Twoje bagaże zostaną dostarczone do miejsca zamieszkania, a nie jedynie do danego państwa.
Dotychczasowe umowy i usługi
Przeniesienie się do innego kraju nie oznacza automatycznego anulowania umów zawartych w Polsce. Na pewno zawierałeś je z elektrownią, gazownią, dostawcą Internetu czy siecią komórkową – musisz zadbać o ich rozwiązanie przed wyjazdem. Nie zapomnij też o podpisaniu nowych po przeprowadzce. Co jeszcze? Zastanów się, czy wykupiłeś na przykład prenumeraty jakichś magazynów.
Podsumowanie
Przeprowadzenie się za granicę to bardzo poważna decyzja. Wiąże się z wieloma kosztami i bardzo dużym stresem. Na szczęście wielu problemów można uniknąć, będąc jeszcze w Polsce.