Nie każdy sprzęt AGD wystarczy odłączyć od prądu i przewieźć do nowego miejsca zamieszkania. W przypadku niektórych urządzeń trzeba wykonać kilka dodatkowych czynności. Tak jest w przypadku pralki. Jak bezpiecznie przewieść maszynę? Oto kilka podpowiedzi.
Czyszczenie sprzętu przed tranportem
Przygotowanie pralki do transportu powinno rozpoczynać się dokładnego wyczyszczenia maszyny. Pierwszy krok to odłączone jej od prądu, co pozwoli zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy. Następny etap polega na dokładnym wyczyszczeniu pojemnika na proszek. W tym wypadku pozostałości proszku najlepiej wyrzucić i osuszyć zbiornik. Warto także wysuszyć całe urządzenia. Dlatego kilka dni przed przeprowadzką nie korzystajmy ze sprzętu.
Odłączenie węży przed przeprowadzką
Jedną z najważniejszych czynności przy przygotowaniu pralki do transportu jest odłączenie węży. Tę czynność również należy wykonać ze sporym wyprzedzeniem. Węże muszą być suche, dlatego trzeba spuścić z nich wodę po ostatnim praniu. W nowych sprzętach na tylnej ścianie urządzenia mogą być zamontowane specjalne uchwyty na węże. Warto zatem zamontować tam tę część, by nie przeszkadzała i nie zagubiła się w ferworze przeprowadzki. Jeśli te kroki zostały wykonane, można zająć się pakowanie. Najpierw jednak pozamykajmy drzwiczki oraz szuflady, aby nie przeszkadzały podczas przewozu.
Pakowanie pralki do transportu
Artykuły gospodarstwa domowego najlepiej przewozić w oryginalnych pudłach, które idealnie pasują rozmiarem. Niestety większość z nas wyrzuca kartony zaraz po rozpakowaniu sprzętu. W takiej sytuacji musimy poszukać opakowania najwierniej odpowiadającego wymiarom urządzenia. Zwróćmy przy tym uwagę, czy wybrane pudło jest wystarczająco mocne. Nie może to być zatem cienki karton. Dla bezpieczeństwa można podkleić karton specjalną grubą taśmą klejącą.
Przed zapakowaniem urządzenia, warto je dokładnie owinąć. W tym celu należy użyć specjalnej folii bąbelkowej. Pozwoli ona zabezpieczyć panel sterowania przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą zdarzyć się podczas prowadzenia samochodu. Jeśli nie mamy wystarczające ilości folii, można użyć pogiętych gazet lub tkanin, które zamortyzują wstrząsy.
Transport pralki – przeprowadzka w Warszawie
Pralkę najlepiej przewieźć dużym autem. Urządzenie może nie zmieścić się w osobowym samochodzie. W takim wypadku najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Pracownicy doskonale wiedzą, jak przenieść i ustawić ciężkie pudło tak, by się nie uszkodziło.
Po dotarciu do nowego mieszkania pralkę trzeba umieścić w docelowym miejscu i wypoziomować. Jeśli przeprowadzka odbywała się w miesiącach letnich, sprzęt może być użyty praktycznie od razu. W zimie lepiej odczekać, by pralka ponownie przyzwyczaiła się do dodatnich temperatur (zwłaszcza gdy na dworze jest mróz). Jeżeli w ten sposób zajmiemy się maszyna do prania w trakcie przeprowadzki, to prawdopodobnie nie uszkodzimy urządzenia. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie zainwestować w zakup nowego sprzętu.